Ingot-1280x269.png


Üretici şirketin 50 teknisyeni vardır ve bunların 15’i kıdemli atamalara sahiptir. Ve çeşitli malzeme ve boyutlarda ürünler geliştirme konusunda güçlü bir yeteneğe sahiptir (Kare, Dikdörtgen, Yuvarlak, Standart Olmayan ve Kiriş Boşlukları, en küçüğü 50x50mm’den en büyüğüne kadar Çap 1200mm yuvarlak borular, 500x500mm Kare borular, 120×650 dikdörtgen borular). Güçlü teknik Ar-Ge yetenekleri, müşterilerin taleplerini maksimum ölçüde karşılayabilir.

Cu-Cr-Zr zamanla normalize edilebilen bir bakır alaşımıdır. Hem oda sıcaklığında hem de yüksek sıcaklıkta mükemmel mekanik özelliklere sahiptir. Yüksek ısı iletkenliği, erime noktası, yorulma önleyici ve ısı stresi önleyici özelliklere sahiptir. Bu üstün özellikleri onu önceki bakır alaşımlarından farklı kılmaktadır. Tüm iyi özellikleri bir araya getirir. Ancak diğer bakır alaşımları ile karşılaştırıldığında, Cu-Cr-Zr’nin daha yüksek ürün maliyetleri ile oluşturulması zordur.
EAF COPPER Components


Doğru malzemelerle EAF performansının iyileştirilmesi

Elektrot Kontak Pedi


Su Soğutmalı Kablo

Su soğutmalı kablolar artık ergitme ark ocağı ve ergitme indüksiyon ocağı için kullanılmaktadır. ATS Metalurji bu alanda lider üreticilerle çalışmakta, engin deneyimi ve araştırmasını sonuna kadar kullanarak güvenilir ve yüksek kaliteli su soğutmalı kablolar tedarik etmekte ve oldukça tatmin edici sonuçlar elde etmektedir. ATS Metalurji Su Soğutmalı Kablolar sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da yoğun talep görmekte ve tüm dünyada elektrikli fırınların optimum şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.


EBT Burner & Pannel

A newly designed oxygen wall-mounted supersonic nozzle generating a focused stream of oxygen that maintains its supersonic velocity for more that 2 meters without using a flame shroud. This allows to generate the benefits of conventional sidewall flame-shrouded injectors without the need for gaseous fuel, thus reducing the operational cost of EAF operations, when predominant flat bath conditions eliminate the need for the burner function.


Shell Burner & Pannel

Together with new panel design you gain the ability to install the panel close enough to the steel bath for good decarburization but minimize the distance the panel protrudes into the furnace. With a lower profile in the EAF, there is less chance of damaging the panel during the charging process. The small size of the panel also allows for easy installation and removal from the furnace sidewalls.


REPAIRE SERVICE

Re-sheathing, replacement or recovery of conductors, terminals or parts thereof. ATS Metalurji guarantees your productivity by minimizing down-time of your cables by a fast and customized answer.ATS Metalurji can repair cables regardless of their design or brand.


Ingot-1280x269.png


Manufacturer company  has 50 technicians and 15 of them have senior designations. And have strong ability to develop products of various materials and sizes (Square, Rectangular, Round, NonStandard and Beam Blanks, with range from the smallest of 50x50mm to the largest of Dia. 1200mm round tubes, 500x500mm Square tubes, 120×650 rectangular tubes). Strong technical R&D abilities can meet the customers demand to the maximum extent.

Cu-Cr-Zr is a kind of copper alloys which can be normalized by time. It has excellent mechanical property under both room temperature and high temperature. It has high heat conductivity, melting point, anti-fatigue and anti heat stress properties.  These outstanding features make it different from the previous copper alloys. It combines all good properties together. But compared with other copper alloys, Cu-Cr-Zr is difficult to be formed with higher products costs.Center Ofice- Turkey

Istanbul

+ 90 (216) 504 96 95

www.atsmetalurji.com

info@atsmetalurji.comAddress: Merkez Mah. Ferah Sok No: 7/A , Çekmeköy, Istanbul / Turkey

google Maps Link
ATS Metallurgy in the WorldEurope Ofice- Austria

Vienna


+ 43 (1) 399 58 40

Address: Sternwartestraße 8/6 , 1180 Vienna/AUSTRIA
Get in Touch

Follow Us


InstagramLinkedIn